Oppimispalvelut

Oppimispalvelut auttaa opiskelijoita opiskeluun liittyvissä asioissa. Tutkinto-opiskelijoiden yksityiskohtaiset ohjeet ja neuvot löytyvät opiskelijakanava Intosta (into.aalto.fi).

Postiosoite:
Aalto-yliopisto
Kauppakorkeakoulu
Oppimispalvelut
PL 21210
00076 AALTO

Käyntiosoite (Töölö):
Runeberginkatu 14–16, päärakennus, A-siipi, 1. krs

Tutkinto-opiskelijan ohjeet (mm. sähköiset opinto-oppaat, opetuksen aikataulu, valmistumiseen ja todistuksen tilaamiseen liittyvät asiat sekä muut ohjeet ja lomakkeet) löytyvät opiskelijan portaalista: Into (into.aalto.fi). Opintoihin liittyvät tiedustelut: opinnot-biz [at] aalto [dot] fi

Uudeksi opiskelijaksi hakemisen ohjeet löytyvät studies -sivulta (studies.aalto.fi). Uudeksi opiskelijaksi hakemiseen liittyvät tiedustelut: hakijapalvelut [at] aalto [dot] fi

Oppimispalveluiden HelpDesk

Töölön kampus:

Osoite: Runeberginkatu 14–16, päärakennus, A-siipi, 1. krs
Aukioloajat luentokauden aikana: ma klo 10-12, ke klo 15.00–16.30 ja to klo 10-12 (huoneet A112 ja A113)

puh. 040 353 8103 / 040 353 8114
sposti: opinnot-econ [at] aalto [dot] fi (opinnot-biz@aalto.fi)

Otaniemen kampus:

Osoite: Otakaari 1, M-sisäänkäynti, U-siipi, 2. krs, huone U249
Aukioloajat: ti klo 14-17 (huone U249)

puh. 040 353 8107
sposti: opinnot-econ [at] aalto [dot] fi (opinnot-biz@aalto.fi)

HelpDesk-palvelupisteessä:

  • hoidetaan lukuvuosi-ilmoittautumiset
  • myönnetään kirjoillaolotodistukset (todistusta noudettaessa on esitettävä AYY:n maksukuitti tai opiskelijakortti)
  • ylläpidetään opiskelijarekisteriä (toimistoon tulee ilmoittaa mahdollisista nimenmuutoksista)
  • hoidetaan opiskelijoiden suoritusrekisteriä koskevia asioita
  • annetaan virallinen, allekirjoitettu ja leimattu opintosuoritusote
  • jaetaan erilaista opintoihin liittyvää materiaalia (lomakkeita, ohjeita, oppaita jne.)
  • ohjataan kysyjät oikeaan osoitteeseen

Opintotukitoimisto

Osoite: Runeberginkatu 14–16, päärakennus, A-siiven 1. kerros, huone A145
Palveluaika ma klo 12-14
Opintotuen puhelinneuvonta arkisin klo 10-12 p. (09) 470 25060
opintotuki [at] aalto [dot] fi

Henkilöstö

Oppimispalveluiden (LES) opintosihteerit ja suunnittelijat antavat neuvontaa ja ohjausta omilla erikoistumisalueillaan. Löydät oppimispalveluiden henkilöstön ajantasaiset yhteystiedot Innosta.

Pia Lahti
opintoasiainpäällikkö
p. 050 512 4204
pia.lahti [at] aalto [dot] fi

Anni Rintala, suunnittelija, p. 050 5122683, anni.rintala [at] aalto [dot] fi

  • Otaniemen kampuksen kandidaattiohjelman opiskelijoiden opintoasiat 1. opiskeluvuotena

Valmire Seferi, opintosihteeri, p. 040 3538103, valmire.seferi [at] aalto [dot] fi

  • tenttijärjestelyt
  • opintosuoritusten rekisteröinti
  • HelpDesk Töölö

Laura Niemonen, opintosihteeri, p. 040 353 8106, laura.niemonen [at] aalto [dot] fi

  • KTK-todistukset
  • yleinen opiskelijaneuvonta
  • HelpDesk Töölö

Inka Pulkkinen, suunnittelija, p. 040 353 8105, inka.pulkkinen [at] aalto [dot] fi
Opiskelijavalintaan liittyvät viestit osoitteeseen: hakijapalvelut [at] aalto [dot] fi

  • kandidaattiohjelmien opiskelijavalinta
  • Otaniemen kampuksen kandidaattiohjelman opiskelijoiden opintoasiat 1. opiskeluvuotena

Ilkka Kouri, opintosihteeri, p. 040 353 8107, ilkka.kouri [at] aalto [dot] fi

  • Helpdesk Otaniemi
  • yleinen opiskelijaneuvonta

Saana Näreaho, opintosihteeri, p. 040 353 8114, saana.nareaho [at] aalto [dot] fi

  • Helpdesk Otaniemi
  • yleinen opiskelijaneuvonta

Tanja Nurmi, koordinaattori,  p. 040 3538108, tanja.nurmi [at] aalto [dot] fi

  • valmistuvien opiskelijoiden neuvonta, tutkintotodistukset

Opintokoordinaattorit laitoksilla

  • opinto-ohjaus ja opintosuunnitelmat (HOPS)

Laura Törmälä, opintokoordinaattori, p. 040 3538110, laura.tormala [at] aalto [dot] fi
Economicum, huone B207
Taloustieteen laitos

Marjukka Sarviharju, opintokoordinaattori, p. 040 353 8111, marjukka.sarviharju [at] aalto [dot] fi
Chydenia H230
Rahoituksen laitos

Hanne Kauppila, opintokoordinaattori, p. 050 366 7355, hanne.kauppila [at] aalto [dot] fi
Päärakennus A509
Johtamisen laitos

Berit Söderholm, opintokoordinaattori, p. 040 353 8199, berit.soderholm [at] aalto [dot] fi
Päärakennus A510
Johtamisen laitos

Elli Hämäläinen, opintokoordinaattori, p. 040 353 8141, elli.hamalainen [at] aalto [dot] fi 
Chydenia, huone G4.10
Tieto- ja palvelutalouden laitos

  • URHEA

Anna Kuparinen, opintokoordinaattori, p. 050 376 5328, anna.kuparinen [at] aalto [dot] fi
Chydenia, 2. kerros, huone H2.31
Laskentatoimen laitos

Tatiana Penttinen, opintokoordinaattori, p. 040 353 8401, tatiana.penttinen [at] aalto [dot] fi
Arkadia, 2. krs, huone E2.14
Markkinoinnin laitos

 

Sivusta vastaa: | Viimeksi päivitetty: 25.05.2018.